Holigan Nedir

» Holigan Nedir

Holigan Nedir? Kime Holigan Denir?

Holigan kelimesinin kökeni İngilizce olarak karşımıza çıkmaktadır. “Hooligan” kelimesinden gelmiştir. Futbol severlerin taraftarlık duygusunu abartarak daha çok etrafa zarar vermeleri ve şiddete eğilimli davranış biçimlerini gösteren kişilere holigan denir. Özellikle derbi maçlarında holigan olarak nitelendirilen bireyler fazlalıkla yer almaktadır. Son zamanlarda ülkemizde holigan olma yönünde ilerleyen taraftar sayısı artış göstermektedir. “Holigan Nedir? Kime Holigan Denir?” konusunda aklınızda soru işareti kalabilir. Ülkemizde fanatiklik ile holigan terimleri karıştırılmaktadır. Fanatiklik bireylerin desteklediği takıma olan bağlılığını sevgisi ile göstermesidir. Bir insan fanatik olabilir takımını destekleyebilir ve sevgisini gösterebilir. Bu davranış aşırıya kaçarak etraftakilere zarar verecek dereceye geliyorsa bu holiganlık olur. Holigan olarak adlandırılan kişilere sadece ülkemizde rastlanmamaktadır. Tüm dünya üzerinde bu şekilde nitelendirilen kişiler vardır. Sadece futbol değil birçok spor dalında holiganlığı destekleyen kişiler bulunmaktadır. Bu tarz kişiler destekledikleri takımların yenilgilerini kabullenememektedirler. Bu yenilgiler sonucunda etrafındakilere zarar verme ihtiyacı görürler. Bu şekilde yenilgilerini bastırmaya çalışırlar. Holiganlık toplum tarafından kabul görmeyen bir davranıştır.

 

TDK Holigan Anlamı?

Türk Dil Kurumuna göre holigan: “Özellikle futbol sporunda fanatizmi besleyen, aşırı davranışlarda bulunmaktan çekinmeyen ve çevreye zarar vermeye eğilimli taraftar.” Holiganlık ise holigan olma durumu, holiganın yaptığı iş diye tanımlanıyor.

 

Parmak Alfabesiyle “HOLİGAN” Gösterimi

 

Holiganlar.com Nedir?

Holiganlar.com holigan haberleri ve holigan spor haberleri gibi birçok kategoride son dakika haberlerini paylaşma amacı güden bir kuruluştur. Holiganlar.com web sitesi hiçbir zaman şiddet, terör ya da herhangi bir yasa dışı faaliyette bulunmaz. Futbol, basketbol, voleybol, tenis, iddaa, bahis gibi bültenlerin eğlencesini, haberlerini, gelişmelerini duyurmaktan her daim gurur duyar. Siz değerli okuyucularımız ile oluşan ve oluşmakta olan okuyucu-yazar ilişkimizi her daim korumak adına gece gündüz çalışır.

Bizim holiganlığımız futbol kulübümüze olan düşkünlüğümüzdür. Biz sahada kazansak da kaybetsek de bu sevgiyi, holiganlığı asla yitirmeyiz. Holiganlar.com tam da bu videoda bulunan insanların ruhunu temsil etmektedir 🙂