Neil Armstrong’un adını muhakkak duymuşsunuzdur ya da Apollo 11 aracını. Bu isimler insanlık tarihi için oldukça önemlidir. Nitekim insanların evrenle kurduğu ilk somut bağlantının sembol isimleridir. Peki Apollo 11 tam olarak ne anlama geliyor ve Apollo 11 görevi Nedir? Gelin bu sorulara birlikte yanıt arayalım. 

Apollo 11 Nedir? 

Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği uzay çalışmalarının ilerlemesine vesile olan iki büyük devlettir. Uzay çalışmalarında insanlığın belli bir aşamaya ulaşmasının nedenlerinden biri de bu iki devlet arasında yıllar sürmüş olan soğuk savaştır. Soğuk savaşın bir parçasını temsil eden şeylerden biri de iki büyük devlet arasındaki uzay rekabetidir. 

Sovyetler Birliği bu hikayenin başında önde bir pozisyonda bulunmaktaydı. 1957’de Sputnik 1 isimli yapay uyduyu dünyadan fırlatmayı başarmıştı. Bu, Sovyetler Birliği’ni dünya kamuoyunda teknolojik olarak önde gösterecek bir hamleydi. 2. Dünya Savaşı’nda askeri gücün teknolojiyle doğrudan ilişkisi iyice anlaşılmıştı. Dolayısıyla Sovyetler’in Sputnik 1 başarısı askeri anlamda bir gövde gösterisi anlamına da geliyordu. Bundan sonra Sovyetler Birliği 1961’de Yuri Gagarin’li uçuşla başarılı bir hamleye daha imza atmıştı. Bu olay oldukça önemliydi. Çünkü Sovyetler’in bu projesi, dünya yörüngesinden çıkıp başarıyla geri dönen ilk insanlı uçuş demekti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri birkaç yıl süren bu uzay rekabetinde nihayet Apollo 11 hamlesini yaptı. Apollo 11, projesi birçok açıdan oldukça önemliydi. Bunlar: 

  1. Apollo 11’in kumandanı Neil Armstrong, Ay’da yürüyen ilk insan oldu. 
  1. Ay’dan 100 kilograma yakın örnek toplandı. 
  1. Amerika Birleşik Devletleri’nde Apollo 11 projesi ciddi siyasi sonuçlar doğurdu. 
  1. Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uzay rekabetini Amerika Birleşik Devletleri kazanmış oldu. 

Apollo 11’in Görevi Nedir? 

Amerika Birleşik Devletleri, uzay rekabeti sırasında birçok kez başarılı bir uzay projesine imza atmayı denemiştir. Apollo projeleri de bu projelerin en önemlileridir. Adını Yunan Tanrısı Apollon’dan alan projenin 11.ci halkası nihayet istenilen başarıya ulaşmıştır. Bundan önceki projeler, hedeflenen başarıyı tam olarak yakalayamamıştır. Öyle ki Dünya yörüngesinden ateşlenen uzay araçlarındaki insanlar hayatını kaybetmiştir. Ancak nihayet Apollo 11 ile insanlı uzay aracı başarıyla ateşlenmiş ve tekrar başarıyla dünya yörüngesine girmiştir. Bu projede can kaybı yaşanmamıştır. İlk kez bir insan Dünya dışında hareket etmiş ve hatta örnek dahi toplamıştır. 

Apollo 11’in görevi olan Ay’a insan indirme hedefi NASA tarafından gerçekleştirilmiştir. Bugün dahi bu büyük proje yıldönümünde anılmaktadır. Amerika’da NASA merkez üssü projenin unutulmaması için detayları ilgililerle paylaşmaktadır. 

Kaynak: Cevap Veriyorum 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir